Objawy dengi

Objawy dengi.Zarażenie wirusem dengi może przebiegać bezobjawowo, w innym przypadku możemy mieć do czynienia z trzema postaciami choroby: łagodnej, klasycznej i najcięższej. Należy pamiętać, że objawy pojawiają się od 3 do nawet 14 dni od momentu zarażenia wirusem.

Trudno jest również rozpoznać tą chorobę poza terenami endemicznym i jedynym sposobem na odpowiednią diagnozę jest właściwa izolacja wirusa, a także zwiększenie stężenia swoistych przeciwciał. Do głównych objawów choroby zalicza się silne bóle mięśni i stawów, wysypkę i ból gałek ocznych.

Zauważalny jest również spadek ilości płytek krwi, spowodowany działaniem wirusa. W postaci klasycznej występuje gorączka trwająca 2-7 dni i co najmniej dwa objawy z następujących: bóle głowy, bóle mięśni i stawów, poczucie osłabienia, bóle gałek ocznych. W najcięższej postaci dengi, charakterystycznym objawem jest gorączka krwotoczna, powodujące potworny ból, przez co potocznie nazywana jest „diabelską gorączką”, a sama choroba „chorobą diabła”.

Rzadko kiedy występują również inne objawy jak: zapalenie gardła i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zaburzenia krzepnięcia krwi obejmuj a wybroczyny na skórze oraz krwawienia z nosa, jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. To właśnie te krwotoki stanowią największe zagrożenie dla życia i pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach choroby.

inhalator astma cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *