Jak uchronić się przed dengą?

W obecnych czasach, gdzie tyle słyszy się na temat dengi, dużym stopniu zachorowań i epidemiach dotykających kraje Azji Południowo-Wschodniej należy zadać pytanie czy jest sposób na uchronienie się przed dengą?

Czy warto wyjeżdżać w daleką podróż w celu zobaczenia innych regionów świata, jeśli wiąże się to z takim ryzykiem. Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej. Należy tylko racjonalnie i rozsądnie się do tego wyjazdu przygotować. Ważne są różnego rodzaju szczepienia oraz wiedza na temat poszczególnych chorób. W przypadku dengi należy pamiętać, że jest to choroba przenoszona głównie przez komary z grupy Aedes.

Są to owady cechujące się największą aktywnością w porze dnia. Dlatego też najlepszą ochroną jest stosowanie różnego rodzaju preparatów odstraszających te komary. Należą do nich preparaty w aerozolu zawierające DEET (N,N-dietylo-3-metylobenzamid). Największa skutecznością cieszą się te środki zawierające od 30 do 50% tego związku. Zapewniają one odpowiednią ochronę przed insektami przez kilkanaście godzin.

Jeśli wybieramy się w głąb dżungli, musimy pamiętać o odpowiednim stroju, zakrywającym całe ciało (długie rękawy, spodnie, grube skarpetki). Noclegi z kolei najlepiej spędzać w pomieszczeniach klimatyzowanych ze szczelnymi oknami i drzwiami. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni standardów noclegowych dobrze jest się wyposażyć w moskitierę nadłóżkową, dodatkowo nasączoną permetryną lub inną substancją owadobójczą.

Brzegi moskitiery należy zawinąć pod łóżko lub materac, a przed snem pozbyć się komarów, które mogły wniknąć pod nią wcześniej. Łączenie różnych środków ochrony przeciw komarom oczywiście gwarantuje większą skuteczność stopnia obrony przed tymi insektami. Ważne jest w przypadku dengi stosowanie tych środków podczas największej aktywności komarów z grupy Aedes, czyli w dzień.

Niquitin - pastylki do ssania przeznaczone dla ludzi palących

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *