Gdzie można zarazić się dengą?

Ogniskami dengi, jako choroby tropikalnej, są kraje leżące w strefie równikowej i podzwrotnikowej, gdzie gorący klimat i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi wirusa wywołującego te chorobę. W przeciwieństwie jednak do innych groźnych chorób jak malaria, gdzie główne ryzyko zarażenia dotyczy Afryki, największe epidemie dengi występują a krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Najwięcej przypadków, liczonych w milionach, odnotowano w Tajlandii, Filipinach i Indiach. Są to kraje, charakteryzujące się ciepłym klimatem, dużą gęstością zaludnienia i przede wszystkim złymi warunkami sanitarnymi, co staje się wręcz idealnym środowiskiem dla bakterii i wirusów.

Nie musi to być jednak regułą. Wiele przypadków odnotowuje się także w krajach dużo bardziej rozwiniętych jak Malezja, czy nawet Singapur. Nie są to jednak jedyne rejony narażone na epidemię.

Parę lat temu odnotowano również dosyć wysoki procent zachorowań w krajach Ameryki Południowej, głównie w Brazylii oraz części północnej: Kolumbia, Ekwador, Wenezuela itp. Nieliczne przypadki odnotowuje się również w Europie, ale są one związane głównie z powrotem z wakacji np. na portugalskiej Maderze.

http://www.gsk.com.pl/produkty/CLOTRIMAZOLUM.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *