Epidemia dengi?

Epidemia dengiJeśli mielibyśmy wskazać najbardziej znaną z chorób tropikalnych pewnie większość wskazałaby na malarię. Faktycznie malaria stanowi obecnie jedną z głównych plag dla krajów Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

Co roku słyszy się o kilkunastu milionach przypadków zarażeń wirusem tej choroby i kilkuset tysiącach ofiar tego schorzenia. Jednakże w ostatnich latach specjaliści i badacze zwracają uwagę, ze na horyzoncie pojawiła się inna choroba, zaliczana również do tropikalnych schorzeń, która zbiera równie śmiertelne żniwo, zwłaszcza w Tajlandii i na Filipinach. Ta choroba to denga. Wywoływana przez wirus o takiej samej nazwie, przenoszona przez komary z grupy Aedes.

Z roku na rok według źródeł organizacji międzynarodowych ok. 50 milionów ludzi rocznie zaraża się wirusem tej choroby. Z kolei ofiary tej choroby można liczyć już w setkach tysięcy rocznie. Główne ogniska Dengi znajdują się w krajach takich jak: Tajlandia czy Filipiny, ale przypadki zachorowań odnotowano w państwach, które wydawały się wystarczająco sterylnymi jak Malezja czy Singapur.

Co jednak może być największy niepokój to fakt, że coraz więcej przypadków odnotowuje się w Europie. Są to najczęściej turyści, którzy wracają z wakacyjnych wojaży, a nie przeprowadzili odpowiednich badań przed wyjazdem. Przypadki takie odnotowano głownie w Szwecji i Niemczech.

Czy można w takim razie mówić już o epidemii Dengi w Europie. Na szczęście nie, gdyż nie ma to jeszcze tak dużej skali, jednakże nie ulega wątpliwości, że w tej chwili Denga stała się równie niebezpieczną chorobą jak malaria i powinniśmy być tego świadomi i odpowiednio się przygotować przed wyjazdem.

Arixtra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *