Denga a malaria

Denga i malaria obecnie uważane są za dwie najgroźniejsze choroby tropikalne, zbierające co roku najbardziej śmiertelne żniwa. Epidemie tych chorób dotyczą głównie regionów słabo rozwiniętych jak kraje Afryki Zachodniej czy Azji Południowo-Wschodniej.

Obie choroby zaliczane są do odzwierzęcych, a źródłem zakażenia są komary. Objawy obydwu chorób są w większości podobne i przypominają te, które obserwuje się przy grypie: wysoka gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, potliwość, wymioty i duszności.

Na obydwie choroby jak dotąd nie wynaleziono jeszcze na tyle dobrej szczepionki, która gwarantowałaby stuprocentową skuteczność, dlatego leczenie sprowadza się jedynie do łagodzenia objawów. Profilaktyka polega głównie na zachowaniu higieny i szczepieniach.

Jak w takim razie odróżnić malarię od dengi? Dengę diagnozuje się poprzez dodatkowy spadek ilości płytek krwi, wysypka oraz, najbardziej charakterystyczny dla tej choroby objaw, czyli gorączkę krwotoczną. Malarii z kolei towarzyszyć mogą objawy żółtaczki, a czasem i obrzęki spowodowane zespołem nerczycowym.

W krajach, gdzie denga nie jest popularną chorobą, bardzo trudno jest ją odpowiednio zdiagnozować. Potwierdzeniem poprawnego rozpoznania jest właściwa izolacja wirusa dengi, a także zwiększenie stężenia swoistych przeciwciał. Dlatego często zdarza się, że mylona jest ona z malarią.

powikłaniem żółtaczki są zapalenie watroby i wymioty Augumentin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *