Charakterystyka wirusa dengi

Choroba denga wywoływana jest przez wirus denga o 4 typach serologicznych: I – występujący w strefach zwrotnikowych i podzwrotnikowych, II – charakterystyczny dla pasa zwrotnikowego, III i IV występujące na terenie takich państw jak: Indie, Filipiny.

Zarażenie tymi wirusami często przebiega bezobjawowo. Wirus przenoszony jest przez wszystkie komary „tygrysie” z rodziny Aedes aegypti, które w przeciwieństwie do komarów z rodziny Anopheles, są aktywne w ciągu dnia.

W przypadku sytuacji pełnoobjawowych choroba ta może rozwinąć się w jedną z trzech postaci: łagodnej, klasycznej i najcięższej (gorączki krwotocznej). Wirus dengi atakuje również białe krwinki i powoduje dosyć szybki spadek liczby płytek krwi, co powoduje spadek odporności organizmu i podatność na inne choroby.

Należy pamiętać o tym, że zazwyczaj pierwsze zarażenie dengą przebiega bezobjawowo, a znacznie groźniejsze są kolejne zachorowania, które najczęściej przybierają tą najgorszą formę gorączki krwotocznej, która powoduje spadek ciśnienia krwi, pojawienie się zimnego potu, kończy się często utratą świadomości, co bez odpowiedniej hospitalizacji często kończy się śmiercią w przeciągu 6 godzin.

warto kupić dla swoich potrzeb pastę ProSzkliwo dla dzieci aby była ona przeznaczona szczególnie dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *